Główna » Bez kategorii » Myślisz że znasz to logo ?

Myślisz że znasz to logo ?

Trzy zagięte strzałki na znanym logo stały sie tak wszechobecne, że prawie nie zastanawiamy się skąd pochodzą. Czy wiesz, że powstały na zlecenie firmy pakującej z Chicago, a idea powstała podczas konkursu by uczcić Dzień Ziemi? Logo recyklingu jest prawdopodobnie jednym z najbardzie znanych symboli współczesnego świata, obok znanych marek jak Coca-Cola czy Microsoft, jest masowo rozpoznawalne.

Jednak czy ktokolwiek z nas poświęcił czas na zadanie pytania – jak powstało?

W kwietniu 1970 podczas obchodów Dnia Ziemi producent opakowań (Container Corporation of America) ogłosił konkurs na logo i promocję produkowanych przez siebie opakowań z kartonu falistego. Powstawały one z przetworzonego papieru. Idea konkursu nie była nastawiona na promocję biznesu jak to ma miejsce dziś. CCA ogłosiło konkurs w szkołach i uniwersytettach i planowało upowszechnić za niewielką opłatą logo dla inych fabryk produkujących kartony. Na konkurs nadesłano ponad 500 prac a nagroda główną był czek na 2500 USD.
Zwycięzcą okazał się 23 letni Gary Anderson student University of Southern California. Jego pomysłem było wykorzystanie wstęgi Mobiusa – matematyka żyjącego w XIX wieku. Wstęga Möbiusa to dwuwymiarowa wstęga, którą mozna uzyskać sklejając końce taśmy na odwrót.

 

Po niewielkiej korekcie, Billa Loyda, grafika CCA logo zostało opatentowane, jednak w późniejszym czasie zostało udostępnione publicznie. Obecnie trzy strzałki reprezentuja doktrynę ruchów społeczności ekologicznych i zasadę 3 re: Reuse, Reduce, Recycle (ang.). Obecnie słuszność nadania produktom logo jest oceniana przez agencję Federal Trade Commission w USA.

Sam Gary Anderson doktoryzował się na Johns Hopkins University i pracuje jako architect oraz jest zaangazowany w działalnośc na rzecz ochrony środowiska. Źródła m.in.: Wikipedia, thelogofactory.com, recycling-revolution.com, dyer-consequences.com, planetpals.com (zdjęcia i znaki graficzne są własnościa autorów).

 

Współecześnie logo doczekało się wielu wariantów, modyfikacji i stało się prekursorem wielu oznaczeń chroniących zasoby naturalne ziemi.

Add Comment RegisterWypowiedz się

Twój adres email nie będzie publikowanyPola wymagające wypełnienia *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>